מאי 20

נצרת

בקטגוריה חופשה בצפון הארץ

שם המאמר: נצרת
דורג על ידי דורית בתאריך 20.05.13
דירוג המאמר: 4.5

נצרת היא העתיקה בערי הצפון והעיר הערבית הגדולה בישראל. העיר בנויה שני חלקים כשבעיר התחתית גרים ערבים ונוצרים ובעיר העילית, נצרת עילית, חיים יהודים שמרביתם עולים חדשים מברית המועצות לשעבר.

Rooftops in Nazareth by ChrisYunker, on Flickr

בנצרת מקומות מקודשים לדת הנוצרית. בעיר חיו הוריו של ישו ובה ניתנה הבשורה. על פי המסורת נולד ישו בבית לחם אבל גדל והתחנך בנצרת.

השם נצרת ניתן לערים ברחבי העולם לציון שמה של נצרת שבישראל. בעיר יש מספר בתי כנסיות ולפני מספר שנים נערך שיפוץ רחב ידיים לכנסיית הבשורה כדי לשמרה.

בשבתות מגיעים אנשים רבים, ביניהם תושבי האזור, לשוק המקומי הידוע בו נמכרים כלי בית, פריטי לבוש ומאכלים. פתיחת השוק בסוף השבוע מהווה מקור משיכה לאנשים רבים שבכל השבוע עובדים ואינם יכולים להתפנות לקניית מצרכים והם עושים זאת בשוק בנצרת ביום שבת.

בעיר יש אתרים תיירותיים רבים ומרבית התיירים, בעיקר הנוצרים שביניהם, מגיעים לעיר לביקור בהם. בעיר פועל בית חולים איטלקי השוכן ליד בית העלמין בו קבורים חיילים גרמנים שנהרגו במלחמת העולם הראשונה.

בשנות ה-90 למאה הקודמת נערכו בצפונה של העיר שיפוצים לחנות בכיכר שבמהלכם התגלה בית מרחץ עתיק. בית המרחץ שופץ והוא מהווה אתר לביקור תיירים רבים.

ליד נצרת הערבית הקומה נצרת עילית בה מתגוררים יהודים, בעיקר עולים חדשים מברית המועצות לשעבר. לאור בקשת ערבים מנצרת לרכוש דירות בנצרת עילית החלו רבים מהתושבים היהודים לעזוב את המקום ולחפש מקום מגורים במקום אחר על מנת לתת לילדיהם חינוך יהודי. מדי פעם מתעוררת הבעיה באמצעי התקשורת ועד כה לא הצליחו תושבי נצרת לעבור ולגור בנצרת עילית.

זיכרון יעקב

זיכרון יעקב ישוב יפיפה בין חדרה לחיפה הוקם על ידי עולים מרומניה בשנת 1882 ומשהברון רוטשילד נתן את חסותו לתושבים והקים במקום בתים ואכלס אותם ניתן למקום השם זיכרון יעקב על שם אביו של הברון. כדי לפתח את המקום נשתלו כרמים והחלו בייצור יין. היקב השני בארץ נבנה בזיכרון יעקב והוא קיים עד היום הזה.

מזיכרון יעקב יצאה משפחת אהרונסון לפעילויות שלה בעולם ובה הוקמה מחתרת ניל"י. במקום בית אהרונסון יש מוזיאון עם כל ההיסטוריה הקשורה למשפחה ולפועלה.

ישנם מספר אתרים חשובים בזיכרון יעקב וביניהם בית אהרונסון, היקב, קבר הברון ועוד. בתי הספר מוציאים את תלמידיהם לטיולים באזור ומגיעים גם לזיכרון יעקב לעקב אחרי ההיסטוריה שהתרחשה במקום.

בבית העלמין העתיק יש קברים של מייסדי זיכרון יעקב, לצד אנשים שמם קשור עם ישוב הארץ והאזור של זיכרון יעקב.

כיום נחשבת זיכרון יעקב לישוב מגורים מבוקש אף כי מחירי הקרקעות והבתים יקרים מאוד. רבים מבין תושבי המקום הם ידוענים ובעלי עמדות מפתח בשוק הישראלי.

עד תחילת המאה הנוכחית היה בזיכרון יעקב בית הבראה של ההסתדרות אליו הגיעו משפחות של עובדים לנפוש, לנוח וליהנות ממזג אוויר נעים ונוח. עם השנים כשכל בתי ההבראה של ההסתדרות נמכרו על ידה ליזמים פרטיים נמכר גם בית הארחה בזיכרון יעקב וכיום הוא משמש מלוון בו נערכים כנסים והשתלמויות.

ד"ר הלל יפה, שעל שמו נקרא בית החולים בחדרה, היה בין מתיישבי זיכרון יעקב ממנה ניהל את מלחמתו בקדחת. רבים מבין תושבי זיכרון יעקב והאזור כולו היו בין מטופליו של ד"ר יפה.

בעידודו של מנחם אוסישקין הוקמו בזיכרון יעקב ההסתדרות הכללית וארגון המורים משפחת אהרונסון תמכה ובזיכרון יעקב הוקם המשרד לייעוץ חקלאי שבמסגרתו היו גופים למחקר חקלאי. יוזמות של אב משפחת אהרונסון יצאו ממשרד זה.

 

התגובות סגורות