פבר 25

השילוב בין ההיסטוריה הציונית לבין ההיסטוריה העתיקה של בנימינה

בקטגוריה חופשה בצפון הארץ

שם המאמר: השילוב בין ההיסטוריה הציונית לבין ההיסטוריה העתיקה של בנימינה
דורג על ידי גבריאל בתאריך 25.02.13
דירוג המאמר: 4.5

היא הוקמה על ידי ההתיישבות הציונית של העלייה הראשונה והשלישית ובחפירות מטעם רשות העתיקות נמצא כי היו בה התיישבויות עתיקות בתקופות הביזנטית והעות'מאנית, בעת תקופת המנדט הבריטית היא הייתה נקודת עצירה בקו הרכבת בין בירות לקהיר והיום היא ביתו של היקב הרביעי בגודלו במדינה.

חצרות היוצרים ויקבי בנימינה

בנימינה היא עיר אשר משלבת בצורה מרתקת את ההיסטוריה העתיקה ואת ההיסטוריה הציונית שהחלה עם ההתיישבות של העלייה הראשונה, אך בכך לא מסתיים העניין שביכולתה ליצור אצל המבקרים בה. פסטיבל אומנות של בנימינה הקרוי בשם "חצרות היוצרים", היקב של יקבי בנימינה, שהוא מבין היקבים הראשונים שהוקמו על אדמת ישראל, מספקים עניין נוסף.

בנימינה | Binyamina by RonAlmog, on Flickr

ההיסטוריה העתיקה וההיסטוריה הציונית

מכיוון שהעיר בנימינה נוסדה על ידי הבנים של עולי העלייה הראשונה, היא מהווה מוקד עליה לרגל עבור תלמידי תיכון ומטיילים אשר מתעניינים במורשת של ההתיישבויות הראשונות על אדמות ישראל. מוזיאון "בית הראשונים" הפועל בשטח בנימינה הוקדש לחיי העולים אשר הקימו את המושבה החקלאית בראשית המאה הקודמת. מהחפירות הארכיאולוגיות באזור בורג' בנימינה עולה כי כבר בתקופה הביזנטית הייתה קיימת התיישבות במקום ומהקברים המוסלמים בני התקופה העות'מאנית שנמצאו גם כן בחפירות של בנימינה, עולה כי האזור שקק חיים גם בתקופה זו.

היא גם עתיקה ושורשית כמו בנימינה – נצרת

נצרת היא בין הערים העתיקות בישראל ובין אלה שמהוות מוקד עליה לרגל של המאמינים הנוצריים. בשונה מבנימינה, נצרת הייתה קיימת עוד משנת 50 אלף לפני הספירה, התקופה הביזאנטית בשתי הערים, הייתה פורייה במיוחד. להבדיל מהיותה של בנימינה אחת מסמלי ההתיישבות הציונית, נצרת היא העיר הערבית הגדולה ביותר בישראל. שתי הערים יחד מספקות עניין היסטורי ותרבותי רב עבור מבקריהן.

התגובות סגורות